CTE Senior Awards

CTE Seniors Earn Awards
Posted on 06/08/2020

MOBOCES will be distributing 35 awards and scholarships to outstanding seniors who are completing Career and Technical Education programs this year.

In lieu of the traditional CTE Senior Award Ceremony, program leaders and award sponsors will work together to ensure seniors receive their awards and recognitions. Thank you to all of our donors, sponsors, foundations and community agencies that continue to support MOBOCES and CTE students in their post-secondary goals. And congratulations to our award recipients!

 

The 2020 CTE Senior Awards recipients are:

Christ Church United Methodist Appreciation Awards: Jake Lamoureux, Criminal Justice, Camden; Danielle Wiley, Criminal Justice, VVS

Camden Chamber of Commerce Award: Mollie Musacchio, Allied Health Partnership, Camden

Rome Teachers Federal Credit Union Awards: Julia French, Early Childhood Education, Rome; Kameran Pratt, Graphic Design, Rome; Hannah Libertella, New Visions Professions, Camden; Gavin Helmke, Criminal Justice, Madison; Hayley Patane, New Visions Law, Government, & Public Administration, Canastota

Local Advisory Council Awards: Carly Cashel, Engineering, Canastota; Rylee Marcellus, New Visions: Professions, VVS

MOBTA President's Award of Excellence: Gloria Twal, New Visions Professions, Holy Cross Academy

BOCES Education Foundation Scholarships-CTE: Brandon Turner, Criminal Justice, Chittenango; Ashley LaRuffa, Allied Health Partnership, Hamilton

Mary E. Rocco Maitland Memorial Scholarship: Lexus Eaton, Equine & Animal Science, Morrisville-Eaton

Dave Hagadorn Memorial Award: Seth Keville, Automotive Technology, Stockbridge Valley

Tappet Twirlers Automotive Club Scholarship: Noah Jennings, Automotive Technology, Oneida

Cosmetology Professional Development Awards: Kristy Lynn Harrington, Cosmetology, Camden; Sophia Hart, Cosmetology, Oneida

Spirit of Cosmetology Awards: Trinity Hugunine, Cosmetology, VVS; Kristen Onderko, Cosmetology, Camden

David Phelps Memorial Award: Hanna Mahle, IT Systems/CISCO Networking, Camden

Sue & Lyle Pelton Memorial Award: Jasmine Tebbetts, Allied Health Partnership, Rome

Nola Vrooman Nursing Recognition Award: Jessica Morgan, Health Related Careers, Madison

Richard Riedel Award for CTE: Darin Champney, Automotive Collision Repair, VVS

Early Childhood Success Awards: Destiny Ball, Early Childhood Education, Rome; Abrielle Lopitz, Early Childhood Education, VVS

American Red Cross Scholarship: Kelsey Perrigo, Health Related Careers, Camden

Nicholas Bastable Memorial Award: Kyle Hale, Conservation, Canastota

Conservation Club Award Scholarships: Tyler Davis, Conservation, Rome; Jack DiVeronica, Conservation, Canastota; Kyle Hale, Conservation, Canastota; Kenneth Hurd, II, Conservation, Camden; Connor Silvis, Conservation, VVS; Jesus Soto, Conservation, Rome

Brett Coleman Memorial Award: David Hiltbrand, Vocational Technical Preparation, Oneida

These awards and others are noted in our Video Completion Ceremony, which you can watch here: